Vizitka EN

Letohradské soukromé gymnázium - Gymnázium Letohrad

Proč k nám I Jedinečný program I Kontakty I Přijímací řízení I Prospěch I G Mail I Jídelna

 

 

Škola
Studenti
Uchazeči
Pro maturanty
Nadační fond
Volný čas
Výuka
Kurzy - dospělí
Spolupracujeme
Naše město
Zahraniční akce
Navštívili nás
QR
grletohrad.png

HALLOWEEN 2008

HALLOWEEN - Svátek duchů

Máme tu říjen a s ním spojený trochu strašidelný svátek - Halloween. V Americe patří mezi nejpopulárnější svátky a i ve Velké Británii se těší velké oblibě. Děti se převlékají za strašidelné bytosti, ale jen málokteré dnes ví, o čem vůbec Halloween je. Historie Halloweenu sahá až k dávnověkým Keltům. Tehdy se rok dělil na dvě období - období hojnosti a období zimy a hladu.

V listopadu pro ně začínala doba temna, zásoby potravy se rychle tenčily a lidé v první listopadový den uctívali svého Boha Mrtvých - Anwinna. Lidé věřili, že té noci se domů vraceli duše zemřelých a vyhledávaly tak pomoc příbuzných, aby jim pomohli překročit onu hranici do Zeme Mrtvých. Lidé proto vyráběli svítilny z vydlabaných řep, aby duchům posvítili na cestu. Sami se převlékali do starých cárů a malovali si obličeje, aby se sami uchránili před zlými duchy.

Té noci se říkalo Samhain. V roce 43 našeho letopočtu dobyla keltská území římská vojska. Postupem času se tyto národnosti začaly prolínat a ke svátku Samhainu se začal slavit i konec úrody - žně. K ohňům a lampám přibylo obilí a ovoce. Během dalších asi 500 let se ke stále větší moci dostávala katolická církev. Papež Bonifác IV. se chtěl zbavit pohanských zvyků a vytvořil nový svátek - svátek Všech Svatých. Ale lidé to vyřešili tak, že prostě slavili svátky oba. V 16. století už byly svátky prolnuty tak, že se slavil jen jeden - All Hallows' Day, čili Den všech blahoslavených. Předvečer tohoto svátku se jmenoval All Hallows' Evening, ve vesnickém slangu prostě Halloween.

V Americe žilo v té době hodně přistěhovalců, z drtivé většiny protestantů. A protože Halloween byl technicky svátek katolický, tak přistěhovalci začali oslavovat jen začátek podzimu. Na podzim 19. století se do Ameriky dostaly miliony evropských přistěhovalců, mezi nimi několik set tisíc Irů, kteří s sebou přinesli i své katolické zvyky. Na Halloweena začali dělat svítilny z dýní místo z tradičních řep a svátek se rychle "uchytil". Ve 20. letech 20. stol. se začaly konat první oficiální městské oslavy a v dnešní době si lidé zdobí dům, vyrábějí dýňové svítilny a pečou dýňové koláče.

Děti se těší, až se převlečou za strašidla všeho druhu a budou chodit od domu k domu s krátkou větičkou - trick or treat (trik nebo dobrotu). V případě, ze majitel domu řekne trik, vám strašidla musí něco předvést, např. stoj na hlavě a podobně. Dotyčný majitel domu je většinou také obdaruje sladkostmi a ovocem. I když upřímně řečeno, dnes jsou strašidla někdy velmi


  
  
  
  
  
  
  
  
  
  

Copyright © Gymnázium Letohrad - Letohradské soukromé gymnázium o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 22.11. 2008 (2060 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©


BAKALÁŘI    RVP    FRAUS      KLÍČ KE VZDĚLÁNÍ   

Nová stránka 30 Nová stránka 272 Nová stránka 272
 
 
Nová stránka 1
Využíváme bez jediného výpadku u
Využíváme bez jediného výpadku u

  SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Využíváme bez jediného výpadku už 11 let!!!! Doporučujeme!


 

 

Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO