Vizitka EN

Letohradské soukromé gymnázium - Gymnázium Letohrad

Proč k nám I Jedinečný program I Kontakty I Přijímací řízení I Prospěch I G Mail I Jídelna

 

 

Škola
Studenti
Uchazeči
Pro maturanty
Nadační fond
Volný čas
Výuka
Kurzy - dospělí
Spolupracujeme
Naše město
Zahraniční akce
Navštívili nás
QR
grletohrad.png

Oktáva - Návštěva Židovského muzea Praha





Výlet oktávy do pražského židovského muzea

Ve středu vyrazila naše oktáva na poslední předmaturitní výlet. Cílem byly památky naší metropole, konkrétně Vyšehrad a Židovské muzeum. Při cestě na Vyšehrad jsme využili pěšího přesunu ke shlédnutí exteriéru někdejšího Federálního shromáždění, bývalé Německé opery a Petschkova paláce - kdysi symbolu utrpení dob druhé světové války.

Na Vyšehradě naše kroky nejprve směřovaly na okružní cestu podél barokních hradeb, která poskytovala nádherný výhled na panoráma Prahy. Vrcholem ovšem bylo poutní místo českého národa - Slavín, kde spí věčný odpočinek četní představitelé české elity za posledních sto let. Podařilo se nám shlédnout náhrobky Milady Horákové, Vítězslava Nezvala, Svatopluka Čecha a mnohých dalších. V bývalém židovském městě nás čekala kulturně i fyzicky vyčerpávající pouť po většině dochovaných synagog.

Exkurzi jsme zahájili ve Staronové synagóze, která je nejstarší svatyní židovské víry u nás. Po seznámení se základními informacemi o židovské bohoslužbě a uspořádaní svatyní jsme pokračovali do novogotické Maiselovy synagogy.

Pravou perlou orientální architektury se ukázala být Španělská synagoga, která svou překrásnou filigránskou výzdobou upoutává na své arabské vzory. Nejpůsobivější z navštívených staveb pro mnohé byla Pinkasova synagoga, která je dnes památníkem českých Židů, kteří zahynuli za druhé světové války. Stěny synagógy jsou popsány jmény 80 000 obětí, jejichž místa posledního odpočinku nebyla nalezena.

Rozloučení se pražským ghettem pro nás proběhlo na starém židovském hřbitově, tiché a i přes nájezdy turistů stále mysticky působící zelené oáze uprostřed hektické Prahy. Zbyla jen malá chvilka na nákupy a pak cesta domů. Unavení a plni zážitků jsme až za tmy dorazili domů.


  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  









Copyright © Gymnázium Letohrad - Letohradské soukromé gymnázium o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 20.04. 2010 (1870 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©


BAKALÁŘI    RVP    FRAUS      KLÍČ KE VZDĚLÁNÍ   

Nová stránka 30 Nová stránka 272 Nová stránka 272
 
 
Nová stránka 1
Využíváme bez jediného výpadku u
Využíváme bez jediného výpadku u

  SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Využíváme bez jediného výpadku už 11 let!!!! Doporučujeme!


 

 

Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO