Vizitka EN

Letohradské soukromé gymnázium - Gymnázium Letohrad

Proč k nám I Jedinečný program I Kontakty I Přijímací řízení I Prospěch I G Mail I Jídelna

 

 

Škola
Studenti
Uchazeči
Pro maturanty
Nadační fond
Volný čas
Výuka
Kurzy - dospělí
Spolupracujeme
Naše město
Zahraniční akce
Navštívili nás
QR
grletohrad.png

Víťa Šrámek na studiu v Americe II.








Studium v Americe

Uvádíme další reportáž našeho studenta Víti Šrámka, který svůj současný školní rok tráví za velkou louží!

Léto v New Jersey

Jelikož je pořád léto a prázdniny ještě neskončily, byť některé místní školy již začaly s výukou (blázni), mám celkem dost volného času a tak se mi přirozeně do psaní tohoto článku moc nechtělo. Musím se však udržovat v neustálém povědomí svých českých spolužáků, rodiny a dalších lidí a proto vám dnes přináším druhý díl svého povídání o mém „lajfu“ v Americe.

S postupem času jsem se téměř vyrovnal s jet lagem a tak teď vstávám až těsně před osmou hodinou ráno, což je pro mé české Já stále půlnoc. Ale život není procházka růžovým sadem Smějící.  Po snídani a půl hodince až hodince aklimatizace na to, že je opravdu ráno, je čas jít pustit ovce na pastvu, vybrat vejce od slepic a kachen a doplnit zvířatům jídlo a vodu. Činnost to je v celku odpočinková a na ranní probouzení není ten čerstvý vzduch nakonec tak špatný (i když upřímně bych si radši pospal).

Jednou z prvních povinností, které mne čekaly pár dní po příletu, bylo zajít do školy. Tam jsem vyplnil veškeré potřebné papíry a od té doby jsem studentem na Hunterdon Central Regional High School. Název je to krkolomný a proto všichni místní škole říkají buď Hunterdon Central nebo jen prostě HC. Škola je o trochu větší než ta naše. Navštěvuje ji 3000 studentů, které vzdělává 240 učitelů ve 297 kursech. Součástí školy je i 33 sportovních a 50 uměleckých a dalších klubů. Více si můžete přečíst na školním webu http://www.hcrhs.k12.nj.us

Jakmile jsem se stal americkým studentem, byl čas na výběr předmětů. Dle místních zákonů mám povinnou americkou historii. Pro můj ročník je to konkrétně období od roku 1920 po současnost. Dále je povinná anglická gramatika. Povinně-volitelná je věda, já si vybral Enviroment and Earth science, což je mix všech vědních předmětů, které se u nás normálně vyučují. Dále mám matematiku (Algebra 2), kterou vám přidělí na základě zařazovacích testů  o kterých se ještě zmíním později a nakonec  Driving Education, jakási obdoba zdravovědy kombinovaná s pravidly silničního provozu a několika dalšími. Výběr dalších tří předmětů záležel na mně. Tak jsem si zvolil Čínštinu a Rozhlasové vysílání na oba semestry, jako třetí předmět na první semestr jsem si vybral Classical World (dějiny od Mezopotámie po konec Římského impéria) a na semestr druhý vědu o letectví Aviation Science.

Škola v Americe se dělí na semestry (půlroky), podle kterých se také vybírají předměty. Jednosemestrové předměty mají hodnotu 2,5 bodu a celoroční hodnotu 5 bodů. Body jsou pak důležité na vysoké škole. Další rozdíl proti nám je užší rozsah předmětů, které můžete mít naráz. Je způsobeno tím, že americký školní den se skládá ze dvou 80-ti minutových bloků dopoledne, oběda a dvou 80-ti minutových bloků odpoledne. Osobně mi to přijde jako škoda, ale změna je život. Po škole se většina studentů sdružuje v klubech, o kterých napíšu více, až do nějakého vstoupím a po cca hodině v klubu je čas na školou organizované sportovní kluby.

A teď zpět k zařazovacím testům. Jako na každého studenta, který přestupuje na tuto školu, na mne čekal zařazovací test z matematiky a z angličtiny. V důsledku jiného systému výuky mi přišla polovina otázek jednoduchá, čtvrtina na zvládatelné úrovni a o poslední čtvrtině jsem do té doby neslyšel. Test z angličtiny se skládal z porozumění textu a napsání slohové práce, takže celkem pohoda. Jelikož jsem student z ciziny čekal mě také pohovor s učitelkou angličtiny pro nerodilé mluvčí. Jelikož moji úroveň angličtiny před odletem testovali několikrát a zatím jsem ještě neumřel hlady, protože bych si nedokázal říct o jídlo, šlo spíše o formalitu. A ačkoliv jsem celý den zvládl v celku s lehkostí, vidím jediný jeho pozitivní bod v navázání kontaktu s dalšími exchange studenty, čehož jsem využil již asi o týden později na informační schůzce ve škole. Pointou celé akce bylo, že nás vyfotili na školní průkazky, provedli nás po škole a dali nám pizzu. Tento den jsem s lidmi sdílícími můj osud výměnného studenta strávil debatou nad finále sedmé sezóny Hry o Trůny, které vyšlo den předtím.

Co říci závěrem? Zbývá mi poslední týden do začátku školy (začínáme ve středu 6.září) a prázdniny se nevyhnutelně blíží ke svému konci. Proto si ani vy nezapomeňte posledních pár dní léta užít naplno.  A když dojde i na nějakou tu vylitou vířivku (sextáni pochopí, zbytek si domyslí), rád si poslechu, jak jste završili léto vy? Smějící 

Další článek plánuji napsat, až se věci ve škole trochu uklidní. Tímto sdělením bych se s vámi i rozloučil. Tak na (pomyslnou) shledanou příště.

Vít Šrámek











Copyright © Gymnázium Letohrad - Letohradské soukromé gymnázium o.p.s.
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 10.10. 2017 (2834 čtenářů)

[ Zpět ]
Content ©


BAKALÁŘI    RVP    FRAUS      KLÍČ KE VZDĚLÁNÍ   

Nová stránka 30 Nová stránka 272 Nová stránka 272
 
 
Nová stránka 1
Využíváme bez jediného výpadku u
Využíváme bez jediného výpadku u

  SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Využíváme bez jediného výpadku už 11 let!!!! Doporučujeme!


 

 

Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO